Bu filmle ilgili bilmeniz gereken birkaç şey var. Eğer yeşilçam muadili bir kötü film izlemek isterseniz de “türke türkten başka yoktur dost millet” veya “yerli malı yurdun malı” söylemlerine dalarsanız şunu bilmelisiniz ki prensim, çinliler kötü film zevkimize estetik anlamda ortak olabilen benzeş bir millettir. Gerçi Çince sinirimi bozan tuhaf bir dildir, dil bile diyemiyorum, genlerimden gelen tutkulu bir nefretle nefret ediyorum çincenin çekirge gıcırtısı seslerinden. Çince konuşan kişiler duyduğumda atalarımın sırf bu gıcıklık yüzünden çinlilerin başına yedibela kesilmiş olabileceklerinden şüpheleniyor, hatta japonların antiçin politikalarına empati duymaya kadar vardırabiliyorum. neyse ki sonra geçiyor sağlam kafayla düşününce.


filmle ilgili bilmeniz gereken ikinci şey bunun dünyanın en berbat süper kahraman hikayelerinden biri hatta belki bizzat kendisi olduğudur. sevdiği kişilere eziyet eden bir çeteyi durdurmak isteyen sakat bir genç, eski bir büyüden faydalanarak kendini yağlı bir manyağa dönüştürmektedir. şekil a.

sonra da her nerede kötülük yaşanıyor ve yaşanılıyorsa oraya akan bu yağlı kardeşimiz, kötü adamları boğup hırpalayıp yağlayarak intikamını alır.

örneğin alttaki resimde yağlı manyağı kürtaj yapılan ruhsatsız bir kliniği basarken görmekteyiz.

filmle ilgili üçüncü bilinmesi gereken, filmde oynayan tüm kadınların göğüslerinin göründüğüdür. yaağlı manyak kadın erkek ayırmaksızın yağlama yaptığından kimi zaman onları da yağlar. çekildiği dönem itibarıyla, estetik anlayışı ve kadın göğsü göstermekteki bu olağanüstü çabasıyla, turist ömer uzayyolundayı anımsatan kötü efektleriyle, kötü adamların tecavüzcü coşkun duruşlarıyla, 70ler türk sinemasına nefis bağlantıları olan bu filmi çok izlerseniz arka fonda gölgeler arasında aydemir akbaşı görebilirsiniz.

Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube