Dehşet Treni

Yönetmen:Ryuhei Kitamura
Senaryo:Jeff Buhler, Clive Barker (öykü)
Oyuncular:Bradley Cooper, Brooke Shields, Vinnie Jones, Leslie Bibb
Yapım Yılı: 2008
Ülke: ABD


Konu: Ünlü İngiliz korku yazarı Clive Barker’ın aynı adlı kısa öyküsüne dayalı bu film, fotoğrafçı Leon Kauffman’ın (Bradley Cooper) metroda fotoğraf çekerken seri bir katilin cinayetlerine tanıklık etmesiyle başlıyor. Fotoğraflardan yola çıkarak katili bulmaya çalışan Leon, yıllardır metroda kaybolan insanların sırrını bu şekilde çözmeye çalışacaktır. İpuçları onu adım adım katile ve mezbahasına götürür. Alive, Versus, Azumi gibi filmleri ile bilinen yenilikçi Japon aksiyon yönetmeni Ryuhei Kitamura bir süredir bu film üzerinde çalışıyordu. Film, Kitamura’nın Holywood’daki ilk projesi.

Korku Filmleri Yorumu: Film Kitamura’nın ABD’deki ilk yönetmenlik deneyimi ama son da olursa şaşırmamak lazım. Normalde konu itibarıyla en fazla bir korku filmleri antolojisinde vasat bir kısa parça olabilecek bu film ikinci yarısında o kadar sıkıcı ve mantık dışı bir hal alıyor ki Kitamura’nın fantastik anlatımı bile kurtaramıyor. Kitamura kumda oynayan çocuklar gibi boğaz kesmenin, balyozla göz patlatmanın cin gibi incelikleri üzerinde oyalanırken bir bakmışsınız film iyiden iyiye sıkıcı ve saçmasapan oluvermiş. İyi korku filmi yapmak için ekranı kana boyamak tek yeter şart olmamalı. Kitamura kan revan konusunda çok meraklı ve araştırmacı bir yönetmendir, kışkırtıcı bir stili vardır ama burada kısa öyküden uzun metraj haline getirilmiş bu son derece sıkıcı ve bayağı senaryo onun anlatımını da aşağılara çekmiş. Yazık olmuş onun adına, bağımsız sinemaya dönüp Versus gibi birkaç film daha yapsa daha iyi bir fikir olabiir.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube