Starship Troopers 2

Yönetmen:Phil Tippett
Senaryo:Edward Neumeier
Oyuncular:
Yapım Yılı: 2004
Ülke: ABD


Korku Filmleri Yorumu: Filmi izler izlemez kim len bu Tippett diye gömleğimin kollarını hışımla sıvayıp IMDB başına oturdum ama biraz bakındıktan sonra Tippett abiye yanlış yapmayalım diye kollarımı indirip düğmeleyerekten usulca kalkmaya karar verdim. Phil Tippett ilk Star Wars filmi ve Jurassic Park gibi filmlerin de aralarında olduğu bir dolu filmin OScar ödüllü özel efektler uzmanıymış ve hatta kendi adını taşıyan bir dinazor türü de bulunmaktaymış : Elaphrosaurus philtippettorum. (Dünya ilginç bir yer :)) Nedense Holywood’da böyle bir trend var: Özel efekt uzmanlarını yönetmen yapıyorlar. (korku sinemasında da aynı şey söz konusu) Avrupa’da bu daha farklıdır. Görüntü yönetmeni ya da sinematograf yönetmen olabilir ve bu sanatsal açıdan bakıldığnda çok daha mantıklıdır. Oysa amerikan sinemasındaki bu ilginç trend de aslında doğrudan mantıksal sebeplere dayanır ve dolayısıyla daha mantıklıdır. Örneğin amerikan bilim kurgu ya da korku sinemasında filmin bütçesinin çok önemli bir bölümünü ve neredeyse aslan payını efektler oluşturur. Bu anlamda maliyetleri kısmak ya da uygun hale getirmek amacıyla bir özel efekt uzmanını karşılıklı kazan-kazan ilişkisi çerçevesinde yönetmen yapmak çok mantıklıdır. Bu filmin 6 milyon dolar bütçesi varmış (bir sentini bile bu kötü ötesi oyunculara ya da kötü ötesi diğer unsurlara verdiklerini sanmıyorum). Bu paranın büyük kısmını Philtippettorum doğrudan ve dolaylı yollardan böylece almıştır. Sanırım Tippett, belediye ihalesine katılan müteahitler gibi bu filmin ihalesine katılmış ve birkaç milyon dolara da almış. (efektler iyi mi desen: berbat! malzemeden çalınmış. Bıçakla boğaz kesme sahnesinin bilgisayarda yapıldığına şahit oldum)

İlk filmin bütçesi yüz milyon doların üzerindeymiş, altı milyon dolarcık bir amerikan bilim kurgusu için neymiş ki falan filan… O 6 milyon doları bana verseler o parayla hayatımın sonuna kadar muhteşem filmler çekebilirdim :)) Gerçekten de, sanırım gördüğüm en kötü devam filmi ile karşı karşıyayım. Bunu uzun süre utandım ve dile getiremedim ama, Starship Troopers en sevdiğim bilim kurgu filmlerinden biridir (Yaşasın Paul Verhoven). Romanın felsefesini çok iyi yansıtır ve hem kapitalizm hem de batı medeniyetine ve değerlerine yönelik ciddi ve düzeyli bir eleştiridir. Geçenlerde adamım Takeshi Miike ile yapılmış bir röportajı okuyordum. Röportajı yapan soruyor:
“Sizin sinemanızı kimileri Lynch’e benzetiyor? Siz ne düşünüyorsunuz? Lynch sever misiniz?”
“Eh.. Severim”
“Cronenberg sever misiniz?”
“…onu da severim”
“En sevdiğiniz yönetmen?”
“Paul Verhoven! Starship Troopers gibi bir filmi yapabilecek tek batılı yönetmen olduğu için”
🙂 Resmen hislerime tercüman olmuş. Bu adamı nasıl sevmem?
Starship Troppers II ise bir devam filmi falan değil. Tamamen bir yanlış anlama ve anlaşılma. Bir Holywood belediyesi ihalesi. Ya da geceyarısı sonrasında, TV’de zap yaparken ztar tv’de rastlayacağınız ve on dakika sonra sıkılıp başka kanala geçeceğiniz dolgu malzemesi.


Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube