Hırvatistan Türklerin en çok tercih ettiği yurtdışı rotalardan bir tanesi. Bu ülkeye gidenler genelde Dubrovnik’i görmeyi tercih ediyorlar. Ancak Split de ıskalanmaması gereken şehirlerden biri.

split

Split de tıpkı Dubrovnik gibi Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinde kalıyor. Dubrovnik’in 230 km kuzeyinde ve iki şehir arası karayoluyla yaklaşık 4 saat sürüyor.

split2

Split yaklaşık 200.000 nüfusu ile Dalmaçya’nın en büyük kenti. Hırvatistan’ın ise başkent Zagreb’den sonra ikinci büyük şehri.

split11
Split başkent Zagreb'le rekabet içinde. Zagreb yönüne bakan bu duvarın üzerinde bir yağmur oluğu var. Yağmur yağdığı zaman bu oluktan fışkıran sular birkaç metre ötedeki huni biçimli havuza dökülüyor. Zagreb'e bakan bu oluğun biçimi çok ilginç. Aşağıda yakın çekimini görebilirsiniz.

split9

Şehir Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuş. Roma imparatoru Dieklotianus’un emeklilik günlerini geçireceği saray buraya inşa edilmiş. 3.yy’da inşa edilen bu sarayın kalıntıları bugün hala ayakta ve saray UNESCO kültür mirasları listesinde.

split8
Diokletian Sarayı zaman içerisinde yerleşim alanlarına, apartmanlara evrilmiş. Altında sıra sıra kafeler, restoranlar, karşısında da Split marinası bulunuyor.
split3
San Domnius katedralinin çan kulesi. Katedral saray yerleşiminin tam merkezinde yer alıyor. Kule, Split kentinin sembolü.

split6

Split tamamen turistik bir kasaba görünümündeki Dubrovnik’in aksine yaşayan gerçek bir şehir. Daracık sokakları, kafeleri, pazarları Split’de yaşayan insanlarla dolup taşıyor.

split4

Split6

split5

Soluk alıp veren güzel bir Dalmaçya kenti görmek isterseniz Split’i mutlaka seyahat rotanıza eklemelisiniz.

split7


Daha Büyük Görüntüle

Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube