Kıymık

Yönetmen:Toby Wilkins
Senaryo:Ian Shorr, Kai Barry
Oyuncular:Paulo Costanzo, Jill Wagner, Shea Whigham, Rachel Kerbs
Yapım Yılı: 2008
Ülke: ABD


Konu: Kamp kurmak üzere ormanlık bir bölgeye giden çift iki soyguncu tarafından rehin alınır. Soyguncular çiftin arabasına zorla binerler. Karanlık yolda arabaları birşeyin üzerinden geçer ve lastikleri patlar. Lastiği değiştirip yola devam eden ekip, ıssız yolda karşılarına çıkan bir benzinlikte durmaya karar verir. Dokunduğu vücutları ele geçiren korkunç bir parazit benzin istasyonundaki görevliyi de etksine almıştır. Ekip benzin istasyonuna sığınmak zorunda kalır.

Korku Filmleri Yorumu: Splinter (Kıymık) sürükleyici, iyi yazılmış bir senaryoya sahip. Film korku sinemasının en sık işkenen temalarından biri olan “kahramanlarımız bir kulubeye sığınırlar” temasını, The Thing benzeri vücutları ele geçiren yabancı organizma öyküsüyle doğal biçimde birleştiriyor. Senaryodaki detaylar, karakterler ve diyaloglar genel anlamda gerilimi yakalamak ve öyküyü aktarmak noktasında başarılı. Yönetmen, aynı zamanda özel efektçi de olduğundan, görsellik açısından iddalı olan senaryoyu olduğu gibi kabul etmiş ve değiştirmeden uygulamaya çalışmış. Kopmuş bir elin kendi kendine hareket edişini cici cici, stop motionla aktarabilmiş. Ama sıra üst üste birbirine yapışmış iki vücudun maceralarını aktarmaya geldiğinde veya yoğun görsellik içeren iddalı ve kanlı sahnelerde ya kamerayı titretmiş ya da yakın planlarla bütünü aktarmaktan çekinmiş. Doğrusu yaratığın dehşetcengiz detaylarını ve legocambaz yaratıcılığını (kafalar ve bacakları birleştirerek elde ettiği müthiş figürleri kastediyorum) The Thing’de olduğu gibi doya doya görememek insanın biraz sinirlerini bozuyor. Madem göstermeyecektin ne diye ima edersin diye sormaz mı sonra insan? Yine de, düşük bütçesine rağmen yönetmeninin cambazlıkları ve daha çok da güzel yazılmış senaryosu ile izlenebilirliği yüksek bir film.


Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube