Testere 5

Yönetmen:David Hackl
Senaryo:Patrick Melton, Marcus Dunstan
Oyuncular:Tobin Bell, Julie Benz, Greg Bryk, Samantha Lemole
Yapım Yılı: 2008
Ülke: ABD


Konu: Testere devam ediyor! Dördüncü filmin sonunda dedektif Hoffman, bu filmin kötü adamı olarak lanse edilmişti. Film bir yandan Hoffman’ın yapacağı icraatları anlatırken, diğer yandan Jigsaw efsanesinin nasıl doğduğunu bir öncek filmde olduğu gibi anlatıyor ve önceki filmlerde açık kalan bazı noktaları da kapatıyor. Efsane devam ediyor!

Korku Filmleri Yorumu: Testere serisinin bütün karizmasını, bütün enerjisini alıp götüren bölüm, işte bu beşinci bölüm. Popüler bir deyişle aktarmak gerekirse “Benim için Testere bitmiştir. Bir daha da Testere izlemem artık!” :)) Testere 5’i Halloween’da piyasaya sürmeleri yoksa artık kabak tadı verdiğinden mi…. Hahahaha!

Olayı biraz daha irdelersek: Babam çok sanatsever bir insan değildir. Tıpkı pekçok diğer baba gibi. Hoyrat bir adamdır. Ama bir yandan da sağduyuludur, iyiyi kötüden öyle bir ayırır ki şaşar kalırsınız. Metal müziğin bile iyisini kötüsünden şıp diye, “kral çıplak” nidalarıyla ayırabilen bu yüce adamla yapabileceğim akla gelebilecek en kötü faaliyet herhalde Testere 5’i izlemek olurdu. Olay muhtemelen şöyle gelişirdi: Ben korku filmi sever bir birey olarak onu filme ısındırmaya çalışır Jigsaw’dan, onun manyakça, aklın sınırlarını zorlayan tuzaklarından bahsederdim. Babamın “iyi de bunu niye yapıyor?” biçimindeki olası anlamaz sorularının da üstesinden Jigsaw felsefesinin anlatarak gelmeye çalışırdım. Hele ilk filmi izliyor olsak, odanın ortasında yatan cesedin Jigsaw olduğunu gördüğünde babamın gözleri faltaşı gibi açılırdı… vay be derdi. vaaay beeee…. Gururla, övünçle dolardım.

Ama şu filmi izlemiş olsak babam muhtemelen şöyle der ve benim boşa nefes tüketerek savunmaya çalıştığım filmi bir çırpıda değerlendirirdi: “Offf bu ne ya adam gibi bişey seyretsene!” Öyle kalırdım. İçten içe de bilirdim onun haklı olduğunu, filmin beş para etmez olduğunu. Testere efsanesinin çoktan bittiğini. Eskisini bildiğim ve çok sevdiğim için bu anlamsız filmi, aslında film bile olmayan: Testere belgeseli formatındaki bu yapımı matah bişey sanarak izlediğimi.

Bu bir film değil. Bu Testere için yapılmış br belgesel. Önceki filmlerden arta kalan görüntülerden yapılmış yamalı bir bohça. Testere severlerin parasını almayı hedefleyen ve devamı da bu para akışı olduğu sürece gelecek olan bir tuzak. Hahaha! Jigsaw’un bize en büyük tuzağı!

Filmde hiçbir konu, hiçbirşey yok. Hoffman’ın nasıl Jigsaw’un adamı olduğunu öğreniyoruz, inandırıcılık sıfır. Dediğim gibi ucuca eklenmiş, önceki filmlerden alınmış görüntüler filmin zaten neredeyse yarısını kapsıyor. Geri kalanının da zaten bir konusu yok. İnsanların Jigsaw tuzağı görme beklentilerini karşılmak üzere Saw II’dekine benzer bir atmosferde tuzaktan tuzağa geçen kalabalık bir güruh var ancak tek başlarına olay oluşturamıyorlar. Sadece tuzak olsun, adam ölsün diye mekanik bir amaçla varlar. Zaten öyle olmasa odadan odaya geçmek yerine oldukları yerde dururlar. Hesapta Hoffman’ın peşinde başka bir ajan var ama orda da bir öykü yok. Filmin tek güzel yeri sonundaki preslenen ajan sahnesi. Manyakça bir sahne ama bunun için bütün filmi izlemeye değer mi, bence değmez. Peki ilk film o kadar güzel olduğu için ondan sonraki dört tanesini izlemeye değer miydi? Özellikle de tamamı bir örnek (ama giderek kötüye giden) şu son üçünü?


Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube