annelergunu

Yönetmen:Darren Lynn Bousman
Senaryo:Scott Milam
Oyuncular:Rebecca De Mornay, Jaime King, Patrick John Flueger
Yapım Yılı: 2010
Ülke: ABD


Konu: Beth ve Daniel yeni satın aldıkları evlerinde yakın arkadaşlarını davet ettikleri bir parti vermektedirler. Partinin tadı davetsiz misafirlerin gelişi ile kaçar. Başarısız bir silahlı soygun denemesinin ardından sıvışan biri yaralı üç kardeş eve gelirler. Burası onlar için sıradan bir ev değildir. Bu ev eli silahlı bu manyak ailenin eski evleridir. Bir süredir evden uzak olan kardeşlerin, annelerinin bu evden taşındığından haberi olmamıştır. Evdekileri rehin alan psikopat çete annelerini de eve çağırırlar. Annenin gelişi ile birlikte parti daha da psikopat bir hal alır. Ev adreslerinin değiştiğinden haberdar olmayan kardeşler aylardır bu adrese postayla para gönderdiklerini söylemektedirler. Ancak paranın ne olduğu belli değildir. Beth ve Daniel parayı almadıklarını söylerler ancak işkence dolu saatler sonucunda beyanatların değişebilme olasılığı vardır.

“Sinema eleştirmeni” Kerem Akça’nın, Habertürk’deki yorumunda, 1980 yapımı “çöp film” orjinalinin izinden giden başarısız bir yeniden yapım olarak nitelendirdiği Anneler Günü aslında hiç de kötü bir film değil. Kerem Akça filmi hiç izlemediği halde hakkında yorum yazmış gibi görünüyor. Dahası Kerem Akça 1980 yapımı orijinal filmi de hiç izlememiş gibi. Çünkü 2010 yapımı Anneler Günü’nün, 1980 yapımı Anneler Günü ile konu olarak hiçbir ilgisi bulunmuyor, iki film birbirinden tamamen farklı. Saw (Testere) serisinin yönetmeni Darren Lynn Bousman gerilim dozu yüksek ve akıcı bir filme imza atıyor. Filmi, daha popüler olmaya çalışan bir Strangers versiyonunun Saw 2 (Testere 2) ile birleşmesine benzetebiliriz. Bu filmde yönetmen tıpkı Testere’de olduğu gibi kurbanların psikolojik sınırları ve baskı altında sıradan insanın nasıl etik değerlerden ve akılsamadan yoksunlaştığı üzerine yükleniyor.

Filmleri izlemeden haklarında Google aramaları ile yorum yazmaya yüzü tutan başarısız eleştirmenler devrinin artık kapanmasını, korku sinemasını üvey evlat belleyip ezberden kötü yorum sallayan ve sinema izleyicisini aptal yerine koyan bu özensiz kişilerin sektörden artık ekmek yememeleri gerektiğini düşünüyoruz.
Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube