Aynalar
Yönetmen:Alexandre Aja
Senaryo:Grégory Levasseur, Alexandre Aja
Oyuncular:Kiefer Sutherland, Paula Patton, Jason Flemyng
Yapım Yılı: 2008
Ülke: ABD, Romanya


Konu: Yanlışlıkla ortağını vurduğu için açığa alınmış olan eski bir polis memuru Ben Carson (Kiefer Sutherland) kendini alkole vermiş, ailesi ile arası bozulmuştur. Kendini toparlamak ve ailesinin sevgisini tekrar kazanmak isteyen Ben, görevine geri dönünceye kadar düzenli bir iş yapmak ister. Bunun için yıllar önce şaibeli bir yangında harap olmuş eski bir giyim mağazası olan Mayflower binasının gece bekçiliği görevine talip olur. Söz konusu yangında onlarca insan yanarak can vermiş, binanın eski güvenlik görevlisi olan kişi de yangının sorumlusu olarak tutuklanmıştır. Yanmış mankenler, kurum ve toz dışında binada görmeye değer tek şey, her nasılsa gizemli bir biçimde sapasağlam duran aynalardır. Ben, geceleri tek başına dolandığı karanlık koridorlarda garip hayaller görmeye, korkunç sesler duymaya başlar. Ya giderek delirmekte ya da aynalardaki uğursuz varlığın yeni kurbanı olmaya başlamaktadır.

Filmin ilk yarısı gerilimle, ikinci yarı ise daha Aja tarzı bir aksiyon gerilimle geçiyor. İlk yarı tam olarak Aja’nın tarzına uygun olmasa da yine de gerilim düzeyi ve anlatım fena değil. Ancak ikinci yarıda film daha iyi oluyor. Aja’nın önceki filmlerinde başvurduğu “aileden birinin kaybı” biçimindeki favori korkularına bu filmde de başvurulmuş. Ancak yönetmenin Yüksek Tansiyon ile çok daha agresif başladığı anlatısı, Tepenin Gözleri’nin ardından daha da yumuşuyor.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube