Human Centipide (birebir Türkçe çevirisiyle, İnsan Kırkayağı), genelde belli kalıpların kullanıldığı korku sinemasında en iyi tanımlamayla ayrıksı duran bir film. Gerilim filmleri izlemeye alıştık… Bol kanlı, bağırsağın gövdeyi götürdüğü, her şeyin en kanlı detayına değin göründüğü filmler artık endüstri standardı oldu… Birçoğumuzun da korku filmi tanımından anladığımız malesef bu oldu… Korku sinemasını son yıllarda saran “tekrar çekim” furyasına da alıştık. Buna karşılık, “Human Centipede” kesinlikle alışık olmadığımız türden, orjinal sayılabilecek bir yapım.

Konuya kısaca değinmek gerekirse, iki genç Amerikalı kız Avrupa turundayken araçları Almanya’nın ıssız ormanlık bir bölgesinde bozulur. Bir eve sığınırlar ancak evin eski bir doktor olan sahibi kızları (ve bir de alakasız Japon genci) alıkoyarak üzerlerinde cerrahi deney yapar. Adamın amacı bu üçünü birbirine özel bir şekilde birleştirerek bir insan kırkayağı yaratmaktır!

human_centipede

Filmin konu olarak bütünüyle orijinal olduğu görüşünde değilim. Deneyselliği ve vücut deformasyonuna yaklaşımı bana ekstrem Japon body horror örneklerini hatırlatıyor. Ancak konuyu işleyiş biçiminde filmin gerçek orijinal özü bulunuyor. Bu da Avrupalı, soğuk ve zeki bir bakış açısının izlerini taşıyor.

Öncelikle her ne kadar sonunda yoğun bir mide bulantısı hissetseniz de, film aslında midenizi grafik öğelerle bulandırmıyor. Filmde günümüz korku sinemasında alıştığımız biçimde kanlı ve iğrenç detaylar görmüyorsunuz. Midenizin bulanacak olmasının nedeni “bu aykırı fikrin işlenişindeki ruhsuzluk“. Ve insani duyguların(ızın) bu ruhsuzluk karşısındaki çaresizliği ve acizliği.

Psikopat doktor rolündeki Dieter Laser muhteşem bir iş çıkarıyor. Bence bu performans Dieter Laser’in canlandırdığı Dr. Heiter karakterini korku sinemasının en büyük piskopatları arasına sokacak kadar da etkileyici. Dr. Heiter’ın duygusuzluğu ve bu psikopatlığı insan bilinci üzerine uygularkenki amaçsızlığı gerçekten izleyici üzerinde afallatıcı, sersemletici bir etki uyandırıyor. Çünkü bu basitçe “kötülük” olarak tanımlayabileceğimiz, bir kalıba koyabileceğimiz birşey değil. Bu duygusuzluk ifadesi kötülük-iyilik vs kavramlarını yersizleştiriyor.

The-Human-Centipede-0

Yönetmen ve aynı zamanda senarist olan Tom Six ilkin bu hissi, duygusuzluğu ve acımasızlığı, izleyicinin edilgen insani bilinci üzerinde baskı unsuru olarak çok başarılı inşa ediyor. Yönetmenin ikinci başarısı da izleyiciyi kanlı veya iğrenç detaylar göstermeye başvurmaksızın sarsmayı, yoğun bir bulantı hissi etrafında kontrolü altına almaktaki başarısı. Senaryoyu geliştirirken icat ettiği bazı küçük detaylar da filmin akışkanlığını sağlıyor. Örneğin İnsan Kırkayağının başını oluşturan kişinin sadece Japonca konuşabilen erkek olması gibi. Kızların ağızları önlerindekilerin poposuna dikilmiş durumda! Açık olan ağız anlayabildiğimiz (veya daha az dramatik) bir dilde konuşsaydı dikkatimiz başka detaylara kayar, bu ağız kızlardan birinin olsaydı da muhtemelen bütün film boyunca amaçsız çığlıklar dinlemek durumunda kalırdık.

Screamfest’den en iyi korku filmi ödülü alan Human Centipede’in ikinci filmi Full Sequence da yönetmen Tom Six tarafından çekiliyor. Orjinal ve sarsıcı bir film arayan tüm korkuseverlere bu filmi izlemelerini tavsiye ederim.


The Human Centipede (First Sequence) – Trailer
Yükleyen dreadcentral. – Filmler ve diziler Dailymotion'daGokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube