mezarına tüküreceğim

Yönetmen: Steven R. Monroe
Senaryo: Meir Zarchi (1978 senaryosu), Stuart Morse
Oyuncular: Sarah Butler, Jeff Branson and Andrew Howard
Yapım Yılı: 2010
Ülke: ABD


Konu: 1978 yapımı Day of The Woman (I Spit on Your Grave) filminin 2010 yapımı bu tekrar çekimi, ülkemizde gecikmeli vizyona giren yapımlar arasına katılmış görünüyor. Orjinali, “İntikam Filmi” deyince (Wes Craven’in “Last House on The Left”‘i ile birlikte) akla gelen şok sinemasının ilk örneklerinden biri olduğundan, türün die-hard takipçilerine konusundan bahsetmeye ne derece gerek var bilemiyorum. Yine de diğerleri için çok çok kısaca şöyle aktarabiliriz:

Kadın başına ormanın ortasındaki bir kulubeye roman yazma amacıyla gelen genç bir yazar, yerel ve azgın erkeklerin şiddetine ve toplu tecavüzüne maruz kalır. Sonrasında inceden kafayı yiyen kadın yazar, saldırganlarının hepsini teker teker öldürecek ve mezarlarına tükürecektir. (Mecazi anlamda bir tükürme söz konusu. Öyle bir alışveriş bir fiş gibi, bir öldürme bir tükürme beklerseniz filmin sonunda hayal kırıklığına kapılabilirsiniz)

Orjinal filmi izleyeli çok zaman olduğundan, içim içimi yese de “Ah bu filmin orjinali ne güzeldi, Holywood yine bir filmi piç etmiş” diye klasik bir elitist serzenişi yapamıyorum. Konu olabildiğince basit ve çiğ bir intikam öyküsü olduğundan, ve orjinal konunun çok dışına çıkılmadığından, bu modern versiyonun izleyiciye önerdiği (tüm yakın zaman yeniden çekimlerinde olduğu gibi) daha iyi efektler, daha çok kan. Bir de tabi TESTERE farkı. Korku sinemasında modern dönemde üretilen işlerin birçoğunun üstüne, patates baskı misali patır patır para basan TESTERE’nin yeşil dolar kokan gölgesinin vurduğu bir gerçek. Korku sinemasını gelecekte araştırmacılar masaya yatırdıklarında herhalde T.Ö. (Testere Öncesi) ve T.S. (Trabzonspor) diyerek ikiye ayıracaklar.

Bu filmimiz de T.S. bir yapım olduğundan Testere’den bir miktar etkilenme söz konusu. Kadınımız intikam yolunda ilerlerken, hangi lojistik destek ve mekanik bilgi dağarcığının sonucunda elde ettiğini algılayamadığım bazı sofistike düzenekler kurarak intikam almayı tercih ediyor. Baltayı, keseri kapıp Allah ne verdiyse kaş göz girişmek yerine intikam makinaları kuruluyor, asitler, kimyasal maddeler ediniliyor, patlangaçlı bilimsel düzenekler inşa ediliyor. Burdan çıkaracağımız sonuç: Maruz kalınan travmatik bir eylem sonucunda beyinde harekete geçen trigger kayışı intikam duygusunu alevlerken beraberinde en son ortaokulda gördüğümüz fen bilgisi müfredatını yeniden yüzeye çıkarabilir. (Kadın yazar olduğuna göre Edebiyat mezunu olmalı) İyi seyirler.
Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube