Yönetmen: Bruce D. Clark
Senaryo: Marc Siegler, Bruce D. Clark
Oyuncular: Edward Albert, Erin Moran, Robert Englund, Sid Haig
Yapım Yılı: 1981
Ülke: ABD


Konu: Kurtarma görevindeyken yabancı ve uzak bir gezegene inen bir uzay gemisi ekibi, burada bilinmeyen ileri bir uygarlığın kalıntıları ile karşılaşır. Eski bir kentin kalıntılaları sandıkları bu yapılar aslında devasa bir eğitim oyuncağının parçalarından başka birşey değildir. Oyuncak, içine girenlerin en derin korkularını gerçeğe dönüştürmektedir. Onu başarıyla bitirenler, korkunun ve onun efendisi olurlar. Bitiremeyenler mefta…

1980’lerin en unutulmuş, en derinde kalmış bilim kurgu korkularından bir tanesidir Galaxy of Terror. Türün ve B sinemasının efsanevi kült yönetmen ve yapımcısı Roger Corman‘ın geç döneminde yapımcı olarak el attığı, dikkat çekici işlerinden biri. Film 700.000 $ gibi mütevazi bir bütçeyle çekilmiş olmasına rağmen bir 80ler filmi olarak düşünüldüğünde, fantastik set kurgusuna rağmen pek falso vermez. Avatar, Titanik, Terminatör filmlerinin yönetmeni James Cameron‘u kim tanımaz? İşte dev bütçeli Holywood yapımlarının aranan yönetmeni James Cameron ilk sınavlarından birini bu filmde yapım tasarımcısı olarak vermiştir. Hatta denilen odur ki, hareket eden kıpır kıpır vıcık vıcık kurtçuk ve larvalara ihtiyaç duyulan bir sahnede, kurtçuklara alttan elektrik vererek bu işi üç kuruşa halletmiş, ve düşük bütçenin kralı Roger Corman’ın gözüne de böylece girmiştir.

Filmde daha başka kimler yoktur ki: Robert Englund (Freddy Kreuger: Elm Sokağında Kabus Serisi), Sid Haig (Rob Zombie’nin House of Dead serisi) gibi korku sineması starları beyazperdedeki ilk performanslarından bazılarını bu filmde sergilediler. Ünlü oyuncu Bill Paxton oyuncu olmadan önce bu filmde set tasarımı yaptı.

Film pek çok ilginç ölüm sahnesi ile de ünlüdür. Dameia karakterinin dev bir larvanın tecavüzüne uğradığı sahne bunların başında gelir.

Film 1981’de piyasaya çıktığında Alien çakması olarak eleştirildi. Oysa Galaxy of Terror Alien’la pek alakası olmayan, Roger Corman’ın çoğu işi gibi orjinal bir fikirdi. Filmi daha çok Solaris veya Event Horizon gibi, kahramanların kişisel korkularının gerçek olduğu çok karakterli (Event Horizon gibi) bir korku tüneli anlatısı olarak düşünmek lazım. Ama tam tersine, bu filmde tasarımcı olarak çalışan James Cameron 5 yıl sonra 1986’da Aliens (Alien 2) ı yazıp çektiğinde Galaxy of Terror’un yabancı gezegene kurtarma misyonuyla inen ekibine refere etmiş olabilir tabi, bilemeyiz.

Günümüzde konu sıkıntısına girmiş olan Amerikan sinemasının birçok eski filmi, eski korku filmlerini yeniden ele aldıklarını görüyoruz. Galaxy of Terror henüz bu furyada ziyaret edilmemiş olan bir kaynak. Büyük bütçeli bir yeniden çekimle başarılı ve uzun soluklu bir seri bile ortaya çıkarılabilir. Hellraiser gibi. Puzzle’ı yenen korkunun efendisi olarak lanetleniyor ve puzzle’ın bekçisi oluyor, sonsuza veya başka biri puzzle’ı yenene dek. Yenemezsen de ölüyorsun zaten. Bence güzel konu. Bakalım ne zaman birilerinin aklına gelecek.

Bu filme vaktiyle dikkatimi çeken Trakyalı takipçimize de ayrıca teşekkür ederim.
Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube