The Breed

Yönetmen:Nicholas Mastandrea
Senaryo:Robert Conte, Peter Martin Wortmann
Oyuncular:Michelle Rodriguez, Oliver Hudson, Eric Lively, Taryn Manning, Hill Harper
Yapım Yılı: 2006
Ülke: ABD, Almanya, Güney Afrika


Konu: Biri hayatta başarılı diğeri başarısız iki kardeş, başarılı olanın kız arkadaşı (ki bu da başarısız olan için “eski” başarısızlık konularından biridir) ve diğer iki ortak arkadaşları (toplam kaç oldu, hımm bir iki.. beş!) hep birlikte deniz uçakları ile (ne başarısızmışlar ya, deniz uçağı var adamların) uzak bir adadaki yazlık evlerine giderler (başarısızın). Gece bahçeye sokulan sevimli bir köpek yavrusunu sevmeye çalışan kızlardan biri, köpeğin sülalesinin saldırısına uğrar. Köpektir, asabidir, ana yüreğidir diye olayı fazla önemsemeyen gençler, ertesi günden başlayarak karşılarında organize çalışan ve asabi bir köpek sürüsü bulurlar. Köpekler gençlerin adadan ayrılmalarına izin vermezler, tek istedikleri gençleri yeyip yutmaktır. Köpekler kendilerinden beklenmeyecek bir zeka, taktik, asabiyet ve organizasyon şeması altında hareket etmektedirler. uzun yıllar önce kuduz salgını nedeniyle kapatılmış olan, köpeklerin tamamının öldüğü idda edilen yakınlardaki köpek çiftliğinden görünüşe göre kurtulan bazı köpekler olmuştur ama kuduza benzememektedirler. Görünüşe göre köpek çiftliği köpek çiftliği değil, genetik deneyler yapılan bir gizli tesistir ve gençler “yeni bir türle” karşı karşıyadırlar. Köpeklerin çok sevimli durduğu bu filmi, köpek seven insanların korku filmi olarak tanımlayabilmesi elbette ki bir hayli zor. Ancak Wes Craven’ın yapımcılığındaki bu film, Craven’ın bir yapımcı olarak, diğer pek çok korku üstadının yapımcılıktaki tecrübelerine kıyasla, üstün zeka ve yeteneğe sahip olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Filmin aksiyonu ve gerilimi, elimizi vicdanımıza koyup değerlendirdiğimizde oldukça başarılı. Özellikle köpek korkusu olanlara tavsiye edilir.

Bir de şu konuyu belirtmeden geçemeyiz: Yönetmen Nicholas Mastandrea 20 yıl boyunca yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra İLK kez bu filmi yönetmiş. Mastandrea’nın yönetmen yardımcılığı yaptığı filmlerden bazıları: Monkey Shines, Merdiven Altındakiler, Çığlık, Crow 3, Identity, Walk The Line, Blow, 3:10 to Yuma vs vs vs. Bizim sinemamızda adamın biri bir filmin senayosunu yazıyor, sonra oturuyor film çekiyor. Sonuçlar da her zaman ortada oluyor. Buna karşılık başkaları birkaç tane köpekle, gerilimi, aksiyonu, her şeyi tastamam yerinde bu kadar düzgün bir film çekmeyi başarabiliyor. Helal olsun.
Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube