Tiergarten, Berlin’de Brandenburg Kapısı ve Reichstag (Parlamento Binası) önünden başlayarak uzanan kilomtrekarelerce büyüklükte dev bir park, dev bir orman. Tiergarten’in yer aldığı bu alan şehrin tam merkezinde, tarihi kalbinde yer alıyor. 1830’a kadar kralların avlanma ormanı olan Tiergarten, 1830’da bugünkü park görünümüne tasarlanmış. O tarihten bu yana da, savaşlara ve yıkımlara rağmen hayatta kalmış. Tiergarten Almanca’da hayvan bahçesi anlamına geliyor ki, Tiergarten’in içinde bir hayvanat bahçesi de bulunuyor.

tiergarten

tiergarten

İçinden derelerin aktığı, göllerin bulunduğu bu park, bakımlı ve düzenli alanların, bahçelerin yanı sıra neredeyse balta girmez denecek yoğunluk ve doğallıkta ağaçlıklarla da dolu.

tiergarten

tiergarten

Berlinlilerin spor yapmak, bisiklete binmek, çimenlerde uzanıp kitap okumak veya güneşlenmek istedikleri zaman kolayca kendilerini attıkları ve uzun saatler geçirdikleri şehrin tam kalbindeki bu park, kentin nefes aldığı ve rahatladığı bir alan. Hatta Tiergarten’in kanala bakan kıyılarında Berlinli Türklerin mangal yaptıklarını bile görebilirsiniz.

tiergarten

tiergarten bismarck Siegessäule
Tiergarten'da ağaçların arasında yürürken her an güzel bir heykelle karşılaşabilirsiniz. Önde Bismarck heykeli. Arkada görülen şehrin sembollerinden Siegessäule (Zafer Sütunu) Tiergarten'in tam ortasında yer alıyor.

Şehrin tarihi kalbinde bu kadar büyük ve güzel bir yeşil alanı bu kadar iyi koruyabilmiş ve halkın özgürce kullanımına bu kadar güzel sunmuş Berlin’i gördükten sonra İstanbul’u düşünmemek elde değil. Biz varolan yeşil alanları korumak bir yana, olanı da talan ediyor, birilerinin rant hesabı uğruna betona boğuyoruz şehri. Taksim meydanına yapılacak olan beton yapı, yok olacak küçücük gezi parkı akla geldikçe, Berlin’in kalbindeki bu devasa ve güzel orman gözümde daha da büyüyor, daha da güzelleşiyor. Türkiye’nin neden sözde değil özde güzel, doğayla iç içe yaşanabilir metropolleri olamıyor?

tiergarten


Daha Büyük Görüntüle

Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube