Jahorina Kullanılmayan Chairlift

2012 Nisan’ında ETS tur ile kısa bir Balkanlar turu yapmıştım. Hırvatistan, Karadağ ve Bosna’yı kapsayan 4 günlük bu turun son gününde Saraybosna’ya varmıştık. Saraybosna’ya yaklaşırken, kentin sırtına yaslandığı karlı dağlara uzun uzun bakmış ve buralarda mutlaka kayak yapılıyordur diye düşünmüştüm. Dağlar ve tepeler arasında kurulmuş olan Saraybosna’nın Bursa’ya benzer bir havası vardı ve şehrin içinden çağlayıp akan nehrin berrak ve soğuk sularına bakarken yakınlarda mutlaka bir Bosna Uludağ’ı olmalı demiştim.

Jahorina Kayak Merkezi
Jahorina Kayak Merkezi

Coğrafi bilgim genelde çok kötü değildir. Her gezgin gibi ben de uzun uzun haritaya bakmayı, gelecekte yapabileceğim gezilerle ilgili hayaller kurmayı severim. Ancak atlaslar kayak merkezlerini göstermiyor. Bu nedenle de kayak tutkunu bir gezginin, yurtdışında kayak yapabilecek yerlerle ilgili hayaller kuracaksa şayet, atlastan biraz fazlasına ihtiyacı var. Mümkünse buna benzer yazılar okumaya mesela. Buyrun, okuyunuz o zaman.

2013 kışında Balkanlar’da ilk kayağımı yapmaya karar verdim. Vizesiz gidilebilecek ülkeleri ve bu ülkelerdeki kayak merkezlerini araştırınca, lojistik olarak en kolay ulaşılabilecek olanlardan birinin Saraybosna’daki Jahorina olduğu ortaya çıktı. Zira Jahorina, Saraybosna Havaalanından yalnızca 25-30 kilometrelik bir mesafede. THY’nin promosyonlu uçuşlarından birini de gidiş dönüş 99 Euro’ya satın alabildim. Saraybosna’ya uçuş saatleri de haftasonu kayağı için çok uygun. Cuma akşamı iş çıkışı uçabilir, Pazar gecesi de geri dönebilirsiniz.

Jahorina Pistler

Jahorina kayak pistlerinin hemen yanındaki küçük bir pansiyonda iki gecelik rezervasyon da toplam 100 Euro’ya geldi. Bu fiyata sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de dahil. Toplam ne oldu: 200 Euro.

Pansiyon sağolsun, havaalanından ulaşımı da onlar ayarladı. 25-30 kilometrelik yol için taksiye 20 Euro para verdim. Dönüşe de 20, yani toplam masrafımız 240 Euro. Tabi, benim tek kişi olduğumu unutmamak lazım. Yoksa pansiyon konaklamam aslında iki kişilikti. Yani iki ve daha üzeri sayılarda gidecek olursanız bu bedel kişi başına daha uygun gelecektir. (İki gece, kişi başı 170 Euro / 450 TL’ye gelir) Türkiye’deki dağ otellerinin fiyatlarına bakıldığında bu hesabın aslında ekonomik olduğunu anlayabiliriz. Örneğin Kartalkaya’da bir gece konaklama 2013 fiyatları ile herhalde kişi başı 400TL gibi bir para. İki gece kalmak demek bunu ikiyle çarpmak demek. Yani, Jahorina için ödeyeceğiniz, Kartalkaya’nın yaklaşık yarısıdır denebilir.

Jahorina Kullanılmayan Chairlift
Jahorina'daki Artık Kullanılmayan Eski Chairliftlerden Biri

Bu kadar para mevzusunun ardından şu soruyu soralım: Jahorina nasıl bir yer? Jahorina, 1984 kış olimpiyatlarının yapıldığı merkez aslında. Dolayısıyla da öyle Kartalkaya falan gibi küçük bir tesisten bahsetmiyoruz. Jahorina, çok büyük bir merkez. Bosna savaşı elbette ki burayı da vurmuş ve dolayısıyla biraz da bakımsız kalmış bir yer. Bakımsızlıkla kastettiğim pistlerin durumu değil aslında, pistler düzenli biçimde eziliyor ve bakımlı. Tesisteki chairliftler vs biraz eski teknoloji. Ama gördüğüm kadarıyla bir yenilenme de söz konusu bir yandan. Liftlerin bazıları diğerlerine göre daha yeni. Son yıllarda büyük yatırımlar yapılan Kayseri’yi bir tarafa bırakırsak, mekanik aletlerin durumu yine de Türkiye’dek tesislerden çok çok daha iyi, belirteyim.

Jahorina pist haritası
Jahorina Pist Haritası

Türkiye ile karşılaştırmayı özetlersek:
1. Fiyat olarak avantajlı
2. Büyük bir alana yayılmış olması ve her zorluk derecesinde, farklı kayma stillerine uygun ve oldukça uzun onlarca pisti olması da Jahorina’yı Türkiye’deki tesisler karşısında avantajlı kılıyor
3. Kayak merkezinde pansiyondan, aparta ve büyük otellere kadar birçok konaklama seçeneği var, her zevke ve her bütçeye uygun bu anlamda
4. Ayrıca Jahorina çok da güzel bir dağ. Sürekli ormanların, ağaçların arasında kayıyorsunuz. Bol karı da her boardcunun güzel rüyalarına girecek cinsten!

Jahorina Bolkar

Detaylar ikinci bölümde

Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube