öbür dünyadan

Yönetmen: Nick Murphy
Senaryo: Nick Murphy, Stephen Volk
Oyuncular: Rebecca Hall, Dominic West, Imelda Staunton
Yapım Yılı: 2011
Ülke: İngiltere


Konu: 1921’de İngiltere’de geçen film, birçok insanın yakınlarını kaybettiği 1.Dünya Savaşı’nın ardından gelen zorlu bir dönemi zaman olarak kullanıyor. İnsanlar kaybettikleri kişileri görebilmek için büyücüler ve falcılardan medet ummaktadırlar. İyi eğitim almış, bilim dışında hiçbirşeye inanmayan bir kadın olan Florence Cathcart, insanların bu zaafından faydalanmaya çalışan şarlatanların foyasını meydana çıkaran bir araştırmacıdır. Florence da sevdiği kişileri ve ailesini yitirmiştir, bununla birlikte hayaletlere hiçbir zaman inanmaz.

Florence’ın kapısını birgün Robert Mallory adında bir öğretmen çalar. Mallory şehir dışında, yetim ve ailesi uzakta olan çocukların okuduğu bir yatılı okulda öğretmendir ve Florence’ın kitabını okumuştur. Mallory okulda bir öğrencinin hayaletinin gezindiğini idda etmektedir, hatta bu hayalet bir öğrencinin ölümüne de neden olmuştur. Florence adama inanmaz ancak yine de ona yardım etmeye karar verir. Okula vardığında orada karşılaşacağı şeyler Florence’ın hayaletlerle ilgili inandığı herşeyi sorgulamasına neden olacaktır.

Vizyondaki Siyahlı Kadın (Woman in Black) ardından yine hayalet temalı, gotik bir İngiliz filmi. Bu defa filmin yapımcısı BBC. Awekening (Öbür Dünyadan) tıpkı Siyahlı Kadın gibi, çok iyi bir set kurgusunda ve atmosferde çekilmiş bir film. Yaklaşık 1 Saat 40 Dakika süreye sahip olan film, bu sürede beklenmeyecek kadar çok olayı anlatıyor.

Bu gizem dolu yoğunluk filmin akıcı bir biçimde izlenmesini sağlamakla ve filmi ilgi çekici yapmakla birlikte, birçok duygunun da film boyunca olgunlaşmadan yarım kalması ile sonuçlanıyor. Film korkutucu olabilmesini sağlayacak pekçok detaya sahip olmasına rağmen, olağanüstü çeşitlilik gösteren anlatısının sonunda bağlandığı noktada daha çok “duygusal” olabiliyor.

Bu anlatım biçimi ve an ve an beliren yeni gizemler filmi izlerken bana bu filmin aslında sürükleyici bir TV dizisi olması amacıyla yazıldığını ve çekildiğini düşündürdü. Filmi izledikten sonra araştırdığımda yönetmen Nick Murphy’nin dizi yönetmenliği tecrübesine sahip olduğunu gördüm. Belki de gerçekten TV dizisi olmalıydı, TV dizisi olarak çekilmiş olsaydı Rose Red Konağı ekolünde bir yapım olacaktı.
Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube