ATM

Yönetmen: David Brooks
Senaryo: Chris Sparling
Oyuncular: Brian Geraghty, Alice Eve, Josh Peck
Yapım Yılı: 2012
Ülke: ABD, Kanada


Konu: Üç iş arkadaşı, soğuk bir gecenin ilerleyen saatlerinde yol kenarındaki ıssız bir otoparkta para çekmek için dururlar. ATM kulubesine girip para çeken ekip, geri dönmek istediklerinde kulubenin ilerisinde bir karaltının onları beklediğini görürler. Adamı ilk başta hırsız sanarlar, ancak adam çok daha karanlık bir amaçla oradadır. Yardım isteyebilecekleri telefonlarını da arabada bıraktıkları için seçenekleri bir hayli dardır.

ATM, oldukça sıradan bir kapalı alan korkusu. O kapalı alanın bir ATM kulubesi olması çok sık karşılaşılan birşey olmasa da, bu durum tek başına filmi ilgiye değer yapabilmek için yeterli değil. Öykünün akmasını sağlayan unsur, pekçok korku filminde olduğu gibi kurbanların verdiği yanlış kararlar. Bu filmde ise bu “yanlış kararlar” temel hareket ekseni olmuş durumda. Çünkü katilin kurguladığı senaryo hiç zekice değil. Kurguladığı planda katil açısından yolunda gitmeyebilecek o kadar çok şey var ki, katilin gizemli ve tanrısal duruşu son durumda ancak “havada” bir duruştan ibaret. Örneğin ATM kulübesinde kalmış bu 3 kişi Türk olsalardı, dışarıda bekleyen silahsız katili eşek sudan gelinceye kadar döverler: ne de olsa üçe bir. Hadi şiddetten hoşlanmıyorlar diyelim, içlerinden birinin ortalama bir zekası olsa, rahat rahat kaçabilirler: ne de olsa onlar koşabiliyor, ama karizmadan ödün vermeyen katilimiz sadece kaçan otobüsün ardından çaktırmadan ivme alır gibi onurlu bir hızda hızlı yürüyebiliyor, o da en fazla. Hadi herşeyi geçtim, işler bu kadar doğaüstü biçimde ters gitmese, kulubenin içinde sabaha kadar otururlar, ama yine kurtulurlar: 3 kişi birkaç saat bir ATM kulübesinde mi duramayacak yani, nedir?… İnandırıcılığı ve etkileyiciliği tartışmalı bir film ATM.

Filmin özellikle kapanış sahneleri de gereksiz planlarla dolu. Zaten ne olup bittiği tüm izleyiciler tarafından net anlaşılmışken, gereksiz açıklamalara soyunulan bu sahneler filmi kapanışında iyice sıkıcı hale getirmiş. Son 5-10 dakikalık bölümü izlemeye gerek yok.
Gokhan Toka
Digital Marketing Professional at Gokhan Toka
Digital marketing professional, data analytics junkie, snowboarding addict, in love with mountains, crazy about horror cinema and particularly 80s horror, die hard traveler, freelancer, dad

...and #beer
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube